

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Length | 2.5 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 400 mW |
| Height | 750 µm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Impedance | 15 Ω |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Max Power Dissipation | 400 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 50 nA |
| Zener Voltage | 14.66 V |
| Element Configuration | Single |
| ESD Protection | No |
| Test Current | 5 mA |
| Reverse Current | 50 nA |
| Voltage Tolerance | 2.18 % |
| Zener Current | 50 nA |
| Voltage Temperature Coefficient | 12.1 mV/°C |
| Power Dissipation | 400 mW |
| Packaging | Reel |
| Forward Current | 10 mA |
| RoHS | Compliant |
Stock: 4966
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07506
Ext.Price$0.07506
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07506 | $0.07506 |
| 10 | $0.05130 | $0.51300 |
| 50 | $0.03535 | $1.76750 |
| 100 | $0.02436 | $2.43600 |
| 500 | $0.02406 | $12.03000 |
| 1000 | $0.02376 | $23.76000 |
| 3000 | $0.01505 | $45.15000 |
| 5000 | $0.01436 | $71.80000 |
